Dota 2 bemondók


Dota 2 bemondó készítése

A Dota 2 bemondók bizonyos események válaszadatbázisaként működnek: „a felső tornyotok ledőlt”, „az ellenség csapatának alsó barakkjai ledőltek”, „a futárt megölték” és így tovább. Egyedi bemondók létrehozhatók sorok felvételével ezen események mindegyikéhez, és az alap bemondó hangjának kicserélésével. Jelenleg a legegyszerűbb mód egy beküldendő új bemondó szövegkönyvének elkészítésére, ha az alább biztosított oktató szövegkönyvsablonból dolgozol, amely felsorolja az összes sort, ami a bemondó-csomagokhoz szükséges, számos opcionális lehetőséget, amelyek lehetővé teszik, hogy csomagod kitűnjön és egy irányelvelistát, hogy segítsen a bemondó-csomagodnak a lehető legsikeresebbnek lenni. Miután felvetted a szövegkönyvedet, használhatod az alábbi példatáblázatokat, hogy létrehozd a mindegyik sornak szánt körülbelüli eseménykiváltót. A példatáblázatok mintakiváltókat mutatnak az oktató szövegkönyvsablonban részletezett eseményekhez, de egy alaposabb kiváltólistához érdemes lehet az Eseménykiváltók listához fordulni. Továbbá biztosítottuk a kiadott Bastion Bemondó-csomaghoz használt irányadó táblázatok pár megjegyzéssel ellátott verzióját a további tanulmányozáshoz és inspirációhoz.

Források:
Oktató szövegkönyvsablon - Updated 07/16/2013
Eseménykiváltók lista - Updated 07/18/2013
Bemondótáblázat minta - Updated 07/18/2013
Ámokfutás bemondótáblázat minta - Updated 07/18/2013
Bastion bemondótáblázat - Updated 07/18/2013
Bastion ámokfutás bemondótáblázat - Updated 07/18/2013


Alkotói javaslatok

Intenzitás, személyiség, tömörség és mind felett változatosság a kulcsai egy sikeres bemondó készítésének.

Minden felvett sorodat sokszor fogja hallani az összes játékos, aki aktiválja az eseményt. Egy játékos egyetlen játékban tizenötször is hallhat „torony ledőlt” eseményt, háromszor „Roshan elesett” eseményt és több mint harminc „[épületed] támadás alatt áll” eseményt. Hogy egy bemondó sok játék után is friss maradjon, minden eseménynek elérhető sorok széles választékával érdemes rendelkeznie. A Juggernaut bemondónak úgy három változata van minden sorra, míg a Dr. Kleiner bemondó néhány kategóriában akár öttel is rendelkezik. Érdemes lehet használni a reakció-mechanizmust a változatosság létrehozásának egy módjaként, lehetővé téve, hogy a bemondó vegyítsen egy alapeseményt („a felső tornyotok ledőlt”) egy sor különböző vonatkozó reakcióval („ez nem néz ki jól számotokra”). A Bastion és Axe bemondók széles körben használják a reakció-funkciót. Kérjük, azt is vedd figyelembe, hogy a műhelybemondókhoz 600 soros korlátunk van.

Alakíts nagyot az előadásoddal! Hogy kitűnj, a bemondódnak erős benyomást kell keltenie a hallgatóban, csupán egy maréknyi szóval. Sok intenzitás és személyiség hozzáadása minden egyes szövegsorhoz segít a karakteredet egyedivé tenni. Az is szükséges, hogy felvedd minden főesemény legalább egy „rendes” verzióját a karaktered hangján. Például, ha a Reneszánsz vásár bemondódnak van egy olyan sora, hogy „Figyelmezzék! Az maga felső tornya ostromolván találá magát!”, egy alap „A felső tornyod támadás alatt áll.” mondatot is fel kell vegyél ugyanazon a hangon. Ez segíteni fog az eltúlzott soraid ismétlődővé válásának elkerülésében, mivel összevegyíthetők az egyszerű sorokkal egy alacsonyabb gyakorisággal.

Tartsd tisztán és pozitívan! A Dota 2-nek nagyon széles körű közönsége van, és azt szeretnénk, hogy minden bemondó rokonszenves legyen minél több embernek. Amikor bemondód szövegkönyvét írod, kérjük próbáld megcélozni humorod relatív tisztán tartását, elkerülve a szexista, vagy rasszista, vagy vallásilag sértő párbeszédeket. Továbbá, a Dota 2 gyakran stresszes játék lehet. Amikor egy játékos csapata elkezd veszíteni, sokszor az utolsó dolog, amit hallani akar, hogy a bemondó sérti és szidja a játékát. Ahol helyénvaló, próbáld meg bemondód kommentárját pozitívan, vagy viccesen, de legalább biztatóan tartani. Továbbá nem tanácsoljuk a jogvédett munkákra, mint zenékre vagy filmekre való utalást, vagy valós személyekre való megjegyzések tételét.

Ne feledd, a Dota 2 kaotikus játék lehet és a dolgok nagyon gyorsan történhetnek. Próbáld bemondód sorait röviden tartani, mivel az időköz egy torony lerombolása és egy hős beszéde között lehet csak néhány másodperc, vagy kevesebb. A hosszú sorok figyelemelterelők lehetnek azon játékosoknak, akik arra próbálnak összpontosítani, hogy hősüket életben tartsák. A hosszabb sorok gyorsabban válhatnak ismétlődővé is, és magasabb az esély arra, hogy félbeszakítják más esemény kiváltotta bemondósorok. Általánosan az alapszabály az, hogy tartsd a soraidat három másodperc alatt, és semmiképp se legyenek öt másodpercnél hosszabbak.

A csak nézői soroknak, melyek csak akkor hallhatók, amikor a felhasználók meccsnézés közben szerelik fel a bemondódat, nagyobb mozgásterük lehet hosszban és terjedelemben, mivel a nézők nem arra összpontosítanak, hogy a zajon keresztül meghallják a játékkritikus információt, ahogy azt a játékosok teszik. Bármelyik sort megjelölheted nézőspecifikusként, így a nézők és a játékosok teljesen más szövegeket hallhatnak egyazon eseménykor. A mintatáblázatban ugyanazon eseményhez a játékosok azt hallják, hogy „a tornyotok támadás alatt áll”, mialatt a nézők azt, hogy „a Radiant torony támadás alatt áll”.

A Bemondósablon utasítások további információval és útmutatással rendelkeznek.


Hangminőség és rögzítésformátum

Az értékelésre szánt professzionális minőségű anyag létrehozásának a legmagasabb prioritásaid között kell lennie. A megfelelő rögzítőhardver és helyiség, a jó mikrofontechnika és elhelyezés, és a helyesen beállított hangszintek drámain befolyásolhatják a bemondó-csomagod végső fogadtatását.

Fejhallgató-mikrofon használata egy beküldésre szánt bemondó-csomag rögzítéshez nem lesz elfogadható.

Erősen javasoljuk, hogy bérelj ki egy stúdiót, vagy keress egy projektstúdióval rendelkező amatőr hangmérnököt. Egy hivatásos mérnök vagy egy amatőr hangmérnök, aki képes kezelni a beszédrögzítés bonyolultságát, fogja a legjobb minőségű anyagot biztosítani számunkra.

Az eredeti hangot monóban, teljes felbontású formátumban (pl. .WAV vagy . AIF) kell felvenni, minimum 16 biten, 44,1 KHz-es mintavétellel. Miután bemondód rögzítésre került, és elkezded szerkeszteni az anyagot, figyelj oda a kemény zárhangokra vagy torz csúcsokra, amik esetleg benne maradtak; lehet, hogy azokat újra kell venni, vagy teljesen eltávolítani. Kérjük, hagyj negyed másodperc háttérhangot az eredeti felvételből minden egyes hangklip mindkét végén hangmérnöki célokra.

Ha beküldésed elfogadásra kerül, kapcsolatba fogunk lépni veled az eredeti, magas minőségű fájlokért. Azonban, első Műhely-beküldésed méretének csökkentésére, és hogy általában könnyebb legyen továbbítani és dolgozni vele, érdemes lehet a hangot feltöltés előtt .MP3 formátumba tömöríteni olyan program használatával, mint a SoundForge vagy az iTunes.

Csomagold és küldd be a tömörített hangodat és az eseménykiváltó táblázatodat a játékkliensen keresztül műhely-elemként.


A bemondótáblázatok szerkesztése

Fájljaid felvétele és összeállítása után érdemes kitölteni egy táblázatot, hogy megközelítőleg lásd, mely fájlok mely eseményekhez tartoznak. Például, a következő példa azt jelzi, hogy a „játékkezdő” kürtszó után az „announcer_battle_begin_02” fájlt szeretnéd lejátszani.

A B C D
announcer_battle_begin_02 The battle begins! Custom IsGameStart

MEGJEGYZÉS: egy maréknyi kivételen kívül (reagálások, újraéledés és vásárlás), a bemondó által kiváltott összes sornál „Custom” van a C oszlopban.

Egyazon eseményhez számos sort meghatározhatsz úgy, mint ebben a Dr. Kleiner bemondó példában:

announcer_fort_rad_01 I've never seen Radiant's structures looking so fortified. Custom GlyphUsedGood
announcer_fort_rad_02 Radiant's structures are beautifully fortified. Custom GlyphUsedGood
announcer_fort_rad_03 Radiant's structures are fortified. Custom GlyphUsedGood
announcer_fort_rad_04 Radiant's structures are fortified. There appears to be some sort of magic at work. Custom GlyphUsedGood

A fenti esetben a játék egy sort fog lejátszásra választani az announcer_fort_rad_01, announcer_fort_rad_02, announcer_fort_rad_03 és announcer_fort_rad_04 közül, amikor a Radiant („jó”) csapat a Glyph of Fortificationt használja. Ahol több sornak azonos a kritériuma, alternatív soroknak tekintettek ugyanahhoz az eseményhez.

Egyes esetekben a táblázat D oszlopában több kritérium van. Ezen kritériumok együtt határozzák meg azt az eseményt, melyre a sor reagál; a sor csak akkor kerül lejátszásra, ha mindegyikük igaz. Továbbá, amikor részleges egyezés fordul elő, a rendszer azt a sort fogja választani, amely a legmagasabb számú kritériumnak felel meg. Az alábbi példában az announcer_twr_fall_yr_top játszódik le, amikor a következők mindegyike igaz: ledöntöttek egy tornyot, a felső vonalon volt és az „ölés” nem egy csapat általi beáldozás eredménye volt.

announcer_twr_fall_yr_top Your top tower has fallen. Custom IsTowerKilled IsTopLane IsNotDeny

Bizonyos választható kritériumok adhatók a D oszlophoz, hogy tovább pontosítsd, mikor akarsz egy sort lejátszani. Például, használhatod az IsSpectator kritériumot egy olyan sor definiálására, ami csak a nézőknek játszódik le, játékosoknak nem.

announcer_rax_attack_dire_bot Dire's bottom barracks are under attack. Custom IsBarracksAttacked IsBadAttacked IsSpectator IsBotLane

Bizonyos eseménytípusok „reakció” sorok, amelyek adott esetben opcionálisan lejátszódnak más eseménysorok lejátszódása után.

announcer_followup_generic_01 Bet that hurt! Followup_Generic (nothing in column D)

Vedd észre, hogy a reakció típus jelezve van a D oszlopban. A reagálások felépíthetők általános eseményekként, melyek bármilyen típusú esemény után előfordulhatnak, vagy csak konkrét eseményeknél. Mivel semmi sincs e reakció D oszlopában, azon sorok listájához kerül hozzáadásra, ahol egy általános reakció sor kerül meghívásra. E módon még többféleképpen vegyítheted és párosíthatod a sorokat, például a „futárt megölték” és a reakció részek külön rögzítésével és meghatározásával: „A Radiant futárját megölték... Az a szegény, védtelen futár!”.

announcer_courier_rad_dead_01 Radiant’s Courier has been killed. Custom CourierLostGood
announcer_courier_dire_dead_01 Dire’s Courier has been killed. Custom CourierLostBad
announcer_courier_followup_01 That poor, defenseless courier! Followup_Generic CourierLostGood Chance_25%
announcer_courier_followup_01 That poor, defenseless courier! Followup_Generic CourierLostBad Chance_25%

Vedd észre, hogy a reakció soresemény általános, ám ugyanazt az eseménykritériumot is tartalmazza, mint az előző sor, ezzel jelölve, hogy konkrétan ahhoz az eseményhez van szánva. Ez azt jelenti, hogy a bemondó-csomagban a soresemény az általános listába lesz elhelyezve a többi reakcióval együtt, azonban ez a konkrét hangfájl csak akkor játszódik le, amikor a Radiant futárt ölik meg.

Továbbá, a fenti reakció példának van egy „Chance_25%” (25%-os esély) kritériuma. Valahányszor bármilyen sor lejátszódik, egy 1 és 100 közötti véletlenszerű szám kerül kiválasztásra. Az esély-kritérium teljesül, ha a választott szám egyenlő vagy kisebb, mint a feltüntetett százalékesély. Mivel a hangrendszerünk mindig azt játssza le, amelyik sornak a legtöbb kritérium felel meg, a fenti példa végső eredménye az, hogy ha egy futárt megölnek, és a véletlenszerűen generált szám 25 vagy kisebb, az announcer_courier_followup_01 mindig lejátszódik. Konkrét események kombinálása az esélykritériummal egy módja annak, hogy az általános reakciókat keverj eseményspecifikus reakciókkal.

Azt is vedd észre, hogy ugyanaz az announcer_courier_followup_01 sor lesz használva reakcióként a CourierLostGood („Radiant”) és a CourierLostBad („Dire”) eseményeknél. Egyetlen sor annyi egyedi eseményhez használható, ahányhoz szeretnéd. Ha egy sort számos egymást kizáró eseményhez szeretnél rendelni, mindegyik ilyen eseménykiváltót külön kell elkészíteni.

Végül, az időzítő-módosítók és a hivatkozások, amelyek elvezetik az eseménysorokat egy reakció sorhoz, az E oszlopban jelennek meg. Hogy kibővítsük a fenti példákat:

A B C D E
announcer_courier_rad_dead_01 Radiant’s Courier has been killed. Custom CourierLostGood respeakdelay 35 then self TLK_DOTA_FOLLOWUP_GENERIC foo:0 9
announcer_courier_followup_01 That poor, defenseless courier! Followup_Generic CourierLostGood Chance_25% speakonce

Ezekben a kibővített példákban három típusú módosító jelenik meg az E oszlopban:

respeakdelay 35 Ez jelzi, hogy miután egy specifikus sor lejátszásra került, egy bizonyos időperiódusig nem játszható le újra; jelen esetben 35 másodpercig.
speakonce Ez jelzi, hogy miután a sor lejátszásra került, a meccs során többször nem fog lejátszódni.
then self TLK_DOTA_FOLLOWUP_GENERIC foo:0 9 Ez egyetlen művelet. Jelzi azt a reakció típust, amire tovább kell lépni (ebben az esetben „TLK_DOTA_FOLLOWUP_GENERIC”), egy számmal a végén, mely jelzi, hogy hány másodpercet várjon a reakció lejátszása előtt; jelen esetben 9 másodpercet.

Minden eseménytípusnak van egy egyedi természetes ismétlési késleltetése ahhoz az eseményhez azért, hogy megelőzze a hallgató elárasztását ismétlődő információkkal, így a legtöbb sornál nem szükséges időzítő-módosító hozzáadása.

Más reakció-koncepciók tartalmazzák a TLK_DOTA_FOLLOWUP_POSITIVE-ot (olyan események lereagálására szánva, amelyek jól végződtek a hallgató számára), a TLK_DOTA_FOLLOWUP_NEGATIVE-ot (olyan események lereagálására szánva, amelyek rosszul végződtek a hallgató számára) és a TLK_DOTA_FOLLOWUP_NEGATIVE_ONGOING-ot (olyan események lereagálására szánva, amelyek még zajlanak, és a hallgatónak aggódnia kellene miattuk, vagy figyelmeztetni kellene rá őket, pl. „viharfelhők gyülekeznek”).

Amikor készen állsz bemondóeseményeid összerakására, nézd meg a következőket: Eseménykiváltók lista, Bemondótáblázat minta, Ámokfutás bemondótáblázat minta további információkért és példákért. Tanulmányozhatod a következőket is: Bastion bemondótáblázat és Bastion ámokfutás bemondótáblázat további példákért arról, hogyan lehet a bemondósorokat és a kiváltókat használni és kombinálni.