Have you got what it takes?
Dodawaliśmy przedmioty do Dota 2 stworzone przez członków społeczności takich jak ty. Nie tylko widzą, jak ich pomysły zostają wdrażane do gry, ale także dostają część pieniędzy za ich sprzedaż ze sklepu w grze.

Dokładnie: pieniądze.

Jeśli posiadasz Dota 2, to Warsztat Steam zapewni ci najprostszy sposób umieszczania ukończonych modeli 3D przedmiotów, które mają szansę być zaakceptowane i wprowadzone do gry. Aby opublikować przedmiot w warsztacie, przeczytaj poniższe FAQ, po czym kliknij na przycisk Warsztat Steam znajdujący się w głównym menu gry.

Tworzenie modeli to dla ciebie nowość? Poniższe FAQ ci pomoże. Jeśli masz inne pomysły odnośnie gry, podziel się nimi ze społecznością DOTA na forach DOTA. Tak, naprawdę je czytamy.

Uwaga: Oczywiście nie akceptujemy przedmiotów zawierających obraźliwe treści lub naruszających prawa autorskie. Prosimy, nie marnujcie swojego czasu.

Pomocne linki:

Warsztat Steam - Przeglądaj, oceniaj i komentuj przedmioty stworzone przez społeczność
Wiki deweloperów Source - Świetne źródło informacji odnośnie tworzenia modeli (ang.)
Tworzenie czapki-czaszki - Samouczek tworzenia czapki autorstwa Baya Raitta, artysty Valve (ang.)


P: Jak wyglądają poszczególne etapy tworzenia przedmiotu?
O: Oto podstawowe kroki tworzenia przedmiotu 3D:

1. Koncepcja: Wymyśl coś i spróbuj opisać to słowami. Uwierz nam, to najtrudniejsza część.
2. Projekt: Narysuj swój przedmiot w 2D lub 3D.
3. Model: Przy użyciu programu 3D stwórz czysty, składający się z wielokątów model, który będzie można zamieścić w grze.
4. Skóra: Rozwiń swój model 3D tak, jak tworzy się dywan z niedźwiedzia (siatka UV), aby móc zmapować teksturę.
5. Malowanie: Posługując się siatką UV, wybierz kolor. Pomaluj przedmiot wybranym kolorem. Powtórz czynność dla innego koloru.
6. Publikacja: Prześlij swój przedmiot do Warsztatu Steam!
P: Jak wygląda proces publikowania przedmiotu?
O: W ten sposób:

1. Tworzysz przedmiot, który spełnia warunki publikacji.
2. Umieszczasz go w Warsztacie Steam.
3. Oceniamy twoje dzieło i potencjalnie wybieramy je do dodania do gry.
4. Po wybraniu kontaktujemy się z tobą i integrujemy przedmiot z Dota 2.
5. Testujemy przedmiot.
6. Dodajemy go do gry i dzielimy się wygenerowanym przezeń zyskiem z tobą.
P: Gdzie znajdę dobre poradniki do nauki modelowania 3D?
O: Wyszukaj „speed modeling” na YouTube oraz odwiedź wiki deweloperów Source. Istnieje wiele społeczności grafiki komputerowej zawierających wspaniałe informacje. Poniżej znajduje się kilka z nich, które lubimy odwiedzać.
P: Czy istnieją jakieś porady odnośnie dopasowania przedmiotu do stylu wizualnego gry Dota 2 oraz zwiększenia szansy na jego akceptację?
O: To trudne pytanie, z którym borykamy się na co dzień. Przedmioty powinny zachowywać osobowość postaci. Przeczytaj poniższe poradniki.
P: Jakiego programu użyć do stworzenia mojego przedmiotu?
O: To zależy od konkretnej sytuacji. My z reguły korzystamy z poniższych programów:
Maya (modele, tekstury, szkielety modeli, morphing, animacje)
Photoshop (tekstury)
Zbrush (szczegóły modeli, morphing, tekstury)
3Dcoat (modele i tekstury)
Mudbox (modele i tekstury)
Wings3D (tylko modele, ale jest darmowy)
Modo (modele i tekstury)
3DS-Max (modele, tekstury, szkielety modeli, morphing, animacje)
P: Czy mój przedmiot może zmieniać animacje?
O: Tak, jednak obowiązek przygotowania tych animacji spocznie na tobie. Więcej informacji na temat zmiany animacji bohaterów za pomocą przedmiotów znajdziesz na stronie Animacje (dostępna wkrótce).
P: Na kim spoczywa zadanie stworzenia animacji dla stworzonego przeze mnie kuriera - na mnie, czy na Valve?
O: Jedynie w pełni animowani kurierzy (zarówno w wersji chodzącej, jak i latającej) mogą zostać opublikowani w Warsztacie Steam. Zapoznaj się ze stroną Wymagania bohaterów niezależnych, aby uzyskać więcej informacji o kurierach.
P: Czy są dostępne narzędzia deweloperskie (SDK) do Dota 2?
O: Obecnie pracujemy nad tym i opublikujemy te narzędzia tak szybko, jak będzie to możliwe. Na chwilę obecną polecamy korzystać z SDK gry Alien Swarm, aby oglądać swoje przedmioty w HLMV (przeglądarce modeli).
P: Czy wszyscy bohaterowie w Dota 2 korzystają z tych samych rodzajów przedmiotów?
O: Dzięki różnorodności bohaterów w Dota 2 każdy z nich ma unikatowy zestaw przedmiotów. Zobacz modele specyficzne dla danych bohaterów oraz wymogi na stronie Wymogi techniczne/Modele bohaterów.
P: Gdzie mogę znaleźć oryginalną zawartość istniejących postaci, aby móc zgodnie z nimi stworzyć mój przedmiot?
O: Źródłowa geometria, tekstury oraz inne materiały bohaterów dostępne są na stronie Wymogi techniczne. Będziemy kontynuować wydawanie nowych bohaterów, dlatego odwiedź stronę ponownie później, jeśli nie znajdziesz tego, czego szukasz.
P: Dlaczego mój przedmiot został odrzucony?
O: Istnieje szansa, że nie spełnił jednej, kilku lub nawet wszystkich ze wymienionych poniżej wskazówek:
  • Nieprzyzwoitość: Automatycznie odrzucimy wszystkie nieprzyzwoite przedmioty. Nawet nie próbuj.

  • Naruszenie praw autorskich: Nawet jeżeli model został zrobiony przez ciebie, jeżeli wykorzystano istniejące podobieństwo, jest to naruszenie praw autorskich. Nie możemy i nie będziemy dodawać własności intelektualnej innych do naszej gry z prostego powodu braku praw do niej. Oni je mają. Automatycznie odrzucimy wszystkie przedmioty stworzone w oparciu o istniejącą własność intelektualną.

  • Ogólny ton: Możemy odrzucić przedmiot, jeżeli uznamy, że zbyt odbiega od atmosfery gry.

  • Wpływ na grę: Postacie w Dota 2 posiadają wyraźne sylwetki, które pomagają graczom rozróżniać je w ogniu walki. W rezultacie staramy się unikać przedmiotów, które zbytnio zasłaniają lub mylą te sylwetki.

  • Ograniczenia techniczne: Przedmioty, które wymagają zmian w ubiorze postaci lub animacjach twarzy, mogą być uznane za zbyt kosztowne w wytworzeniu. Uwaga: To nie oznacza, że zawsze odrzucimy przedmiot z powodu złożoności technicznej. W dziewięciu na dziesięć przypadków prawdopodobnie ci to jednak nie pomoże.
Pamiętaj: z wyjątkiem określonych zakazanych obszarów (na przykład nieprzyzwoitość czy naruszenie praw autorskich) nie są to sztywne i mocne zasady. To wskazówki. Możemy wybrać przedmiot, który łamie jedną lub kilka z tych wskazówek tylko dlatego, że jest on zbyt świetny, aby go nie dodać. Jednakże te wskazówki kierują naszym procesem wyboru. Podążanie za nimi może pomóc w dodaniu twojego przedmiotu do sklepu Dota 2.