Diretide'ın en uğursuz olayı Roshan'ın büyüsünün her yıl bir kere bozulmasıdır. Korkunç mağarasından serbest bırakıldıktan sonra kendisinin şeytani arzusunu tatmin etmek için bir yemek arama mecburiyetine kapılır: Greevil Şekeri!

Roshan bitmez gecenin içinde dolaşırken, kahramanlar sandıklarını tatlılarla doldurur, her iki takım da diğerinden daha fazla şeker toplamaya çalışır... ta ki Roshan onların kokusunu alana kadar! Sonrasında, bildiğimiz sokak kabadayısının pullu, kanatlı ve düpedüz destansı bir hali imişçesine, Roshan kendisinin ve şekerinin arasında o cılız kahramanların durmasına asla izin vermeyecektir.

Kendini doyurduktan sonra, Şeker Hücumu olarak bilinen ıstırap Roshan'ı etkilemeye başlar. Ardından tüm havalinin başı beladadır. Roshan'ı yenmek için hem Radiant hem de Dire'ın toplam gücü, hızı ve kurnazlığı gerekmektedir.

Canavarı yenilgiye uğrattıktan sonra, ödüller şüphesiz ki tatlı olacaktır. Olağan zamanlarda peynir ve ölümsüzlük taşırken, Diretide müddetince Roshan nadir esanslar ve -biraz garip olsa da- yumurtalar* düşürür.

Esanslardan bahsetmişken, zaman tam da bunun zamanı! Vakit daralıyor! Tan Vaktinin Horozunun ve Şafak Vaktinin Kurdunun sesleri kısılıyor!

Roshan'a karşı olan her kavga, savaş alanı kuşunun amirane, yargılayıcı gözü tarafından izlenir ve kaydedilir, ardından kuş hemen kanatlanıp gökyüzündeki büyük puan tutucuya rapor verir. Diretide'da bile birinin önem gösterdiğini bilmek, iyi bir şey.

İş Greevil Şekeri yapmaya gelince, Yhauron Şekerlemecileri gizli işlemlerini dikkatlice korudular. Bu gerçekten berbat bir işlem!

Nitekim, eğer Greevil'ler onların adına neler yapıldığının farkına varacak olurlarsa, hiçbir Yhauron şekerlemecisi bir daha barış nedir bilemeyecektir. Fakat biz burada gizli olan şeyleri ortaya çıkarabiliriz, çünkü Greevil'ler okumaz (ve Yhauron'un telaffuzunun yazıldığı haliyle alakası bile yoktur).

Aslında her şey çok basit. Bir Greevil alın. Renkli bir greevil-şeker-işkence-aleti haline getirinceye kadar çekiştirin ve on bin kere katlayın, ve abrakadabra: Renkli, lezzetli, sert ve aşırı kıkırdaklı şeker!

Şimdi bu şekeri neden sadece Roshan'ın midesinin kaldırabildiğini anlamışsınızdır.

Eğer Diretide zamanını fazla korkunç bulan masum birisiyseniz, Dire'ın cinlerini alışveriş yaparak çıkarabilirsiniz. Dota Mağazasında Invoker, Death Prophet, Windranger ve Antimage için sınırlı zaman için alınabilecek geliştirmelerin yanı sıra Diretide savaşları sırasında düşen kutuları açmanıza yarayan anahtarlar bulabilirsiniz. Bunların hepsi acı dolu Dire kutlamalarının bir parçasıdır, bu yüzden biraz korkunç olabilirler. Fakat sevimli bebek bir Roshan hakkında kaygı verici hiçbir şey yok.

Diretide festivalinin bitişi, ironik olsa da, bir sevinç günüdür.

Sevinç, tabi kargaşaya bayılan Greevil'lerin sürüyle akın edeceğine inancınız varsa, çünkü o zaman yumurtalarından çıkarlar!

Diretide kutlamaları süresince, yumurtanıza iyi davranmalısınız. Roshan'dan düşen esanslarla onu doyurun... ya da doyurmayın! Bu size kalmış. Denildiğine göre (yaşlı bir bilge ya da başkası tarafından) yumurtadan yeni çıkan yavrular yüksek derecede hassas olurlar ve her esans kuluçkaya yatan yaratıkta eşsiz bir etkiye yol açar. Bu deliliğin doğru bir yolu var mı? Deneme ve yanılma ve bazı sonuçların karşılaştırılması, Greevil besiciliğinin kurallarını elbette ortaya çıkaracaktır.

Roshan'ı sinsice izleyen ve öldüren her kahraman için bir yumurta elbette düşecektir. Eğer daha da ayrıntılı deneyler yapmak isterseniz, Greevil yumurtaları Dota Marketinde de yer almaktadır. Bir ya da on iki düzine alın, Greevil Şekerinin lezzeti adına.